مقالات

استفاده از آهن در بتن

استفاده از آهن در بتن

یکی از بخش‌های مهم زیرساخت‌های بر پایه بتن، به استفاده از آهن در بتن باز می‌گردد. این دو ماده واقعا مکمل یکدیگر هستند و می‌توانند کارایی و فواید یکدیگر را تقویت نمایند. در واقع ترکیب این دو ماده موجب به وجود آمدن محصول نهایی می‌شود که قابلیت و قدرت بالایی دارد و می‌توان از آن در موارد مختلف استفاده کرد.

مهمترین موضوعی که موجب می‌شود تا استفاده از آهن در بتن اهمیت یابد، به افزایش مقاومت کششی بتن مربوط می‌شود. هم چنین حالا آهن با یک ماده نفوذ‌ناپذیری به نام بتن احاطه می‌شود و این یعنی دیگر خبری از خوردگی و زنگ زدگی آهن نخواهد بود و همیشه آهن مقاومت اولیه خود را دارد.

با ما در ادامه همراه باشید تا بیشتر در این رابطه صحبت کنیم.

پیشنهاد خرید

چسب بتن سهند شیمی 20لیتری

1,800,000 تومانخرید کنید

دلایل استفاده از آهن در بتن

 • درست است که بتن از ملات و سنگدانه تشکیل می‌شود (سنگدانه ترکیبی از ماسه و شن است و ملات هم دارای آب و سیمان است) و این ترکیب مقاومت بالایی در برابر فشار دارد، اما در مقابل مقاومت کششی آن‌ بسیار پایین است. همین موضوع موجب می‌شود تا بتن در برابر نیروهای کششی آسیب‌پذیر باشد. شما این آسیب‌پذیری را می‌توانید از ترک خوردن یا شکستگی بتن در برابر نیروی کششی مشاهده کنید. اما استفاده از آهن در بتن این مقاومت را به شدت افزایش می‌دهد.
 • از طرف دیگر بتن می‌تواند نقطه ضعف آهن را پوشش دهد و آن هم احتمال خوردگی و زنگ زدگی آن است. زمانی که بتن دور تا دور آهن را می‌پوشاند، اجازه نمی دهد در برابر عواملی قرار بگیرد که دچار خوردگی می‌شود.
 • بتن و آهن همراه با یکدیگر در برابر اعمال فشار وارد عمل می‌شوند و یک بافت یکنواخت و یکپارچه و به شدت متسحکم را شکل می‌دهند.
 • هم چنین ضریب انبساط حرارتی آهن با بتن تقریبا یکسان است (آهن 0.0000012 و 0.00001 در ازای هر درجه سانتیگراد)
روش های پاک کردن چسب 123 از روی پوست دست و بدن
مشاهده

 

حتما بخوانید : نمایندگی شیمی ساختمان

 

استفاده از آهن در بتن چه مزایای دارد؟

 • ترکیب آهن و بتن که بتن آرمه نام دارد یک محصول بی نظیر و مستحکم برای استفاده در هر نوع سازه‌ای است، چرا که مقاومت فشاری بتن و همچنین مقاومت کششی فولاد بسیار چشمگیر و قابل توجه است.
 • بتن مجهز به آهن یا فولاد در برابر نیروهای کششی بسیار مقاومت دارد. از این رو وجود این ترکیب از ویژگی‌های بارز یک سازه یا ساختمان به شمار می‌رود.
 • همچنین به دلیل انعطاف‌پذیری بالای آهن و فولاد، می‌توان آن را همراه با بتن فرم و شکل دارد و این در صنعت ساختمان سازی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • حالا که این قطعه بتنی دارای آهن در برابر فشار مقاوم است، می‌توان از آن حتی برای ستون‌ها نیز استفاده کرد.
 • استفاده از آهن در بتن هم چنین موجب می‌شود تا ساختمان یا سازه در برابر عوامل آب و هوای نامساعد از جمله رطوبت یا اتفاقاتی نظیر حریق مقاومت بالایی داشته باشد.
 • موجب افزایش عمر مفید سازه یا ساختمان می‌شود، چرا که حالا بتن از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار شده است.
 • این ترکیب بتن و آهن موجب می‌شود تا بتوان پوسته‌های مقاوم و نازکی ساخت.

کدام انواع میلگرد در بتن به کار می‌رود؟

1. میلگرد A1: نمونه بدون آج و نرم

2. میلگرد A2: نیمه سخت، آجدار (دارای آج ساده)، نیمه خشک و فنری.

3. میلگرد A3: خشک، سخت، دارای آج پیچیده و جناقی.

4. میلگرد A: دارای آج پیچیده 500 و 520 (آجدار مرکب) و سخت.

نحوه پاک کردن انواع چسب از روی لباس
مشاهده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *